WOJNA W UKRAINIE – NIEZBĘDNIK TAXPOINT – PODATKI

15.03.2022 / Inne

  • W związku z obecną sytuacją w Ukrainie przewidziano szereg zmian podatkowych mających na celu przyznanie preferencji podatkowych osobom, firmom i instytucjom udzielającym pomocy obywatelom Ukrainy.

Prezentujemy skrót najważniejszych regulacji w tym zakresie.

 

VAT

 

Na podstawie opublikowanego 4 marca br. rozporządzenia w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych [1] wprowadzono 0% stawkę VAT dla nieodpłatnych dostaw towarów i usług oferowanych na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych w Ukrainie.

 

Ograniczony jest jednak krąg podmiotów, którym można przekazać towary i usługi na preferencyjnych warunkach. Stawka 0% ma zastosowanie jedynie do dostaw towarów i usług dokonywanych na rzecz:

 

  • Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych,
  • podmiotów leczniczych,
  • jednostek samorządu terytorialnego

 

- z którymi podatnik zawarł pisemną umowę o tym, że przekazywane przez niego towary lub usługi będą przeznaczone na cele związane z pomocą poszkodowanym.

 

Stawka 0% VAT znajdzie zastosowanie do dostaw dokonanych w okresie od 24 lutego 2022 r. do 30 czerwca 2022 r.

 

PODATKI DOCHODOWE

 

Opublikowana 12 marca 2022 r. ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (tzw. specustawa) wprowadza szereg zmian w podatkach dochodowych [2].

 

1. Udzielenie pomocy

 

Specustawa umożliwia podatnikom PIT i CIT zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wytworzenie lub nabycie rzeczy / praw majątkowych przekazanych jako darowizna w okresie od 24 lutego 2022 r do 31 grudnia 2022 r. na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych w Ukrainie na rzecz:

 

  1. organizacji, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach Ukrainy,
  2. Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych,
  3. jednostek samorządu terytorialnego,
  4. podmiotów wykonujących na terytorium RP lub Ukrainy działalność leczniczą lub działalność z zakresu ratownictwa medycznego

 

– o ile koszty wytworzenia lub cena nabycia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w tym poprzez odpisy amortyzacyjne. Analogiczne zasady dotyczą nieodpłatnych świadczeń.

 

Specustawa przewiduje też zwolnienie z opodatkowania PIT i CIT ww. darowizn oraz nieodpłatnych świadczeń otrzymanych przez ww. podmioty w okresie od 24 lutego 2022 do 31 grudnia 2022 r.

 

Kosztów rozpoznanych przez podatników CIT na podstawie ww. regulacji nie uwzględnia się przy wyliczeniu straty oraz udziału dochodów w przychodach w celu stwierdzenia czy podatnik ma obowiązek zapłaty podatku minimalnego. Brak jest analogicznego wyłączenia dla podatników PIT.

 

Specustawa przewiduje możliwość otrzymania świadczenia pieniężnego przez podmioty, które zapewnią zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, którzy wjechali na terytorium RP bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi w Ukrainie. Świadczenie przyznawane jest na wniosek, co do zasady nie dłużej niż za okres 60 dni. Szczegóły mają zostać określone w rozporządzeniu wykonawczym. Zgodnie z art. 76 specustawy świadczenie to jest zwolnione z opodatkowania CIT lub PIT.

 

2. Otrzymanie pomocy

 

Zwolniona z opodatkowania PIT jest wszelkiego rodzaju pomoc humanitarna otrzymana od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r. przez obywateli Ukrainy, którzy w tym czasie przybyli z terytorium Ukrainy do Polski na skutek działań wojennych. Brak jest limitu kwotowego w tym zakresie.

 

 

 

[1] Por. https://www.dziennikustaw.gov.pl/D2022000053101.pdf

[2] https://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2022/583

Na ewentualne pytania w tym zakresie chętnie odpowiedzą autorzy artykułu:
Magdalena Wolicka
Partnerka
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Maria Strelczenko
Konsultantka
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.