CIT i VAT przy szkoleniach i imprezach okolicznościowych obejmujących współpracowników

15.02.2024 / VAT CIT

  • Współpraca na zasadach B2B pomiędzy organizacjami a specjalistami z danej dziedziny jest często stosowana w praktyce.

Niesie ona ze sobą wiele zalet dla obu stron. W niektórych przypadkach może jednak skutkować komplikacjami po stronie rozliczeń podatkowych w CIT i VAT, w szczególności w sytuacjach gdy tacy współpracownicy partycypują w wydarzeniach typowych i charakterystycznych dla osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę (szkolenia, imprezy okolicznościowe itp.).  

 

W zakresie szkoleń, od pewnego czasu prezentowane jest przez fiskusa pozytywne dla podatników stanowisko potwierdzające możliwość rozpoznania kosztów uzyskania przychodu w odniesieniu do wydatków przypadających na szkolenia, w których uczestniczą współpracownicy (B2B). Potwierdza to kolejna pozytywna interpretacja dyrektora KIS z 8 stycznia 2024 roku, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.609.2023.3.KW. W jej ramach, wnioskodawca przedstawił stan faktyczny, zgodnie z którym dla takich osób organizowane były szkolenia i kursy dotyczące zarówno kwestii bezpośrednio związanych z usługami realizowanymi przez podmioty współpracujące, jak i szkolenia rozwijające tzw. kompetencje miękkie. Wnioskodawca we wniosku wskazał że:

  • istnieje związek między szkoleniami a jego przychodami z uwagi na podnoszenie kwalifikacji, wiedzy i kompetencji współpracowników w zakresie wykonywanych przez nich zadań;
  • organizacja i finansowanie takich szkoleń stanowi pewien standard w branży;
  • szkolenia nie będą połączone z wypoczynkiem ani atrakcjami turystycznymi i wnioskodawca nie będzie w związku z tym ponosił dodatkowych kosztów w tym zakresie;
  • koszty szkoleń obejmują wyłącznie kursy, zajęcia tematyczne oraz warsztaty, przy czym nie wykluczono, że udział współpracowników B2B w tych wydarzeniach będzie wiązał się z dodatkowymi kosztami do poniesienia przez wnioskodawcę (m.in. zapewnienie tym podmiotom dojazdu i zakwaterowania / noclegu).

 

Organ podatkowy zaakceptował stanowisko o zaliczeniu ww. wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Analogiczne podejście funkcjonuje również na gruncie VAT, gdzie odliczenie podatku naliczonego wynikającego z organizacji szkoleń dla współpracowników B2B jest akceptowane przez organy podatkowe (tak m.in. dyrektor KIS w interpretacji z 18 października 2022 r., sygn. 0114-KDIP4-2.4012.359.2022.4.AA).

 

Bardziej rygorystyczne stanowisko jest natomiast prezentowane w odniesieniu do podatkowego rozliczenia imprez firmowych (integracyjnych, jubileuszowych itp.). W zakresie CIT dominuje bowiem podejście, zgodnie z którym wydatki na organizację takich imprez w części przypadającej na współpracowników stanowią wydatek o charakterze reprezentacyjnym wyłączony z kosztów podatkowych na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT (tak m.in. NSA w wyroku z 19 października 2022 r., sygn. II FSK 572/22).

 

Odliczenie VAT w takich przypadkach jest natomiast nieoczywiste. Znane nam są bowiem interpretacje indywidualne, w których organy podatkowe kwestionują odliczenie wskazując na brak związku takich wydatków z działalnością gospodarczą podatników (m.in. dyrektor KIS w interpretacji z 22 grudnia 2022 r. sygn. 0114-KDIP1-3.4012.436.2022.2.KP). Podejście to jest jednak kontrowersyjne i kwestionują je sądy administracyjne widząc w takich przypadkach pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi (m.in. wyroki WSA w Warszawie z 6 czerwca 2023 r., sygn. III SA/Wa 593/23 oraz WSA we Wrocławiu z 28 grudnia 2023 r., sygn. I SA/Wr 387/23, oba nieprawomocne).

 

Wyżej wskazane rozstrzygnięcia organów podatkowych i sądów ukazują  zróżnicowane podejście do CIT i VAT. Ostateczne rozstrzygnięcie często wymaga zagłębienia się w niuanse poszczególnych wydarzeń. Mogą one mieć decydujący wpływ na ich kwalifikację na gruncie podatkowym i tym samym determinować ostateczne rozliczenie. Warto więc każdorazowo przyjrzeć się takim wydatkom pod kątem potraktowania ich jako koszt podatkowy oraz odliczenia VAT. 

Na ewentualne pytania w tym zakresie chętnie odpowiedzą autorzy artykułu:
Kamil Wilczewski
Menedżer
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Katarzyna Mąkosa
Konsultantka
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.