Analiza typów transakcji podlegających opodatkowaniu VAT, które są realizowane przez podmiot objęty obowiązkami wynikającymi z KSeF to jeden z etapów przygotowań do zbliżającej się rewolucji w fakturowaniu. Warto kwestię tę przeanalizować w szczegółach i usystematyzować po to, żeby uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości. Tym bardziej, że w KSeF wystawiać będziemy nie tylko faktury na rzecz podmiotów (nabywców) krajowych. Sprzedaż zagraniczna dokumentowana polską fakturą też będzie musiała znaleźć się w KSeF.
Próbując znaleźć w miarę prostą odpowiedź na pytanie o zakres przedmiotowy KSeF – czyli ustalenie jakie faktury będą musiały być wystawione z wykorzystaniem KSeF – warto zadać sobie dwa zasadnicze i dosyć oczywiste pytania (pod warunkiem, że wcześniej ustaliliśmy, że obowiązkowy KSeF znajdzie w ogóle w naszym przypadku zastosowanie – w tym zakresie odsyłamy do poprzedniego wpisu o zakresie podmiotowym KSeF). Pierwsze z nich dotyczy ustalenia czy mamy w ogóle do czynienia ze sprzedażą w rozumieniu VAT (odpłatną dostawą towarów lub odpłatnym wykonaniem usług przez sprzedawcę na rzecz nabywcy) lub względnie zaliczką lub przedpłatą generującą obowiązek podatkowy w VAT. Drugie z nich sprowadza się natomiast do analizy, czy ww. zdarzenie podlega udokumentowaniu w oparciu o polskie przepisy o fakturach.
Jeżeli odpowiedzi na oba ww. pytania są pozytywne, to mamy prawie pewność, że faktura będzie musiała być przez nas wystawiona z wykorzystaniem KSeF. Nie ma przy tym znaczenia czy taka faktura dokumentuje:
W tym zakresie mechanizm jest stosunkowo prosty. Jeżeli jesteś podmiotem objętym obowiązkowym KSeF i wystawiasz polską fakturę dokumentującą transakcję (zdarzenie podlegające opodatkowaniu VAT), to taką fakturę będziesz musiał wystawić z wykorzystaniem KSeF. Bez względu na to, czy nabywcą jest podmiot krajowy czy podmiot zagraniczny (spoza Polski). W obu przypadkach, w związku z tym, że faktura dokumentująca transakcję objętą VAT jest wystawiana, to jej wystawienie będzie musiało zostać dokonane w oparciu o KSeF. Tym samym, sprzedaż zagraniczna (m.in. WDT, eksport usług itp.) też będzie, co do zasady, objęta obowiązkami z zakresu KSeF. Nie oznacza to natomiast, że zakupy zagraniczne (WNT, import usług itp.) też znajdą się w KSeF. W takim przypadku sprzedaż i fakturowanie realizowane jest przez podmiot zagraniczny, który obowiązku korzystania z polskiego KSeF nie ma. Fakturę będzie więc wystawiał „po staremu”. Polski nabywca też nie będzie musiał tych faktur wprowadzać do KSeF we własnym zakresie (nie wróci istniejący historycznie obowiązek generowania tzw. faktur wewnętrznych do celów ujęcia takich transakcji w polskich rozliczeniach).
Dlaczego wspomnieliśmy o tym, że podatnik objęty obowiązkowym KSeF i wystawiający polską fakturę dokumentującą dokonaną przez niego transakcję może być prawie (a nie całkowicie) pewny, że będzie musiał ją wystawić z wykorzystaniem KSeF? Bo przepisy przewidują od tej ogólnej reguły powszechnego fakturowania w KSeF pewne odstępstwa. Znaleźć je można w dwóch miejscach. Pierwsze z nich to ustawa o VAT. Są bowiem pewne specyficzne transakcje, które już na starcie nie są KSeF w ogóle objęte, względnie sprzedawca będzie mógł samodzielnie zdecydować jaki typ faktury wystawić (ustrukturyzowaną czy zwykłą). Drugie źródło wyłączeń to rozporządzenie Ministra Finansów. Ustawodawca przewidział bowiem wytrych, po to, aby móc faktury dokumentujące pewne rodzaje sprzedaży i specyficzne branże z KSeF wyłączyć. Projekt takiego rozporządzenia jest już przygotowany. Całościowe zestawienie przypadków transakcji, w odniesieniu do których wystawienie faktury z wykorzystaniem KSeF będzie wyłączone omówimy szczegółowo w następnym wpisie.
Masz pytania dotyczące tego czym jest KSeF i zastanawiasz się jak KSeF wpłynie na prowadzoną przez Ciebie działalność? Zapraszamy do kontaktu!