Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą istotne zmiany w zakresie kontroli celno-skarbowej. Od 1 października 2025 r. podatnicy zyskają nowe uprawnienia w zakresie składania korekt i zaległych deklaracji po zakończeniu kontroli.
3 lipca 2025 r. Prezydent podpisał jedną z ustaw deregulacyjnych1, która wprowadza ważne zmiany w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Nowelizacja ta znacząco zmienia dopuszczalny zakres korekt deklaracji podatkowych składanych po zakończeniu kontroli celno-skarbowej. Warto przyjrzeć się tym zmianom bliżej, gdyż mają one duże znaczenie praktyczne dla podatników.
Jak jest obecnie?
W terminie 14 dni od dnia doręczenia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej kontrolowanemu przysługuje uprawnienie do skorygowania deklaracji w zakresie objętym tą kontrolą. Przepisy nie przewidują prawa do złożenia zaległej deklaracji, a jedynie prawo do korekty. W trakcie kontroli celno-skarbowej podatnik co do zasady nie może korygować deklaracji (po upływie terminu 14 dni, o którym mowa powyżej) lub złożyć zaległej deklaracji w zakresie objętym kontrolą. Natomiast po zakończeniu kontroli podatnik ma możliwość dokonania jedynie takiej korekty deklaracji, która uwzględnia całość stwierdzonych w wyniku kontroli nieprawidłowości.
Oznacza to, że jeśli kontrolowany zgadza się jedynie z częścią ustaleń organu, nie ma możliwości skutecznego złożenia korekty uwzględniającej tylko te kwestie, co do których nie chce toczyć sporu z kontrolującymi. W konsekwencji podatnik ma dwa wyjścia:
To drugie rozwiązanie ma tę wadę, że skuteczna korekta deklaracji wyklucza odpowiedzialność karno-skarbową odniesieniu do zagadnień objętych korektą. Nie godząc się częściowo z ustaleniami kontroli i chcąc kontynuować spór z organem, podatnik naraża się zatem na odpowiedzialność karno-skarbową w odniesieniu do tych zagadnień, co do których przyznaje organowi rację. Nie ma jednak możliwości skutecznej korekty deklaracji w tym zakresie i jednocześnie kontynuowania postępowania jedynie w kwestiach spornych.
Co się zmienia?
Zgodnie z nowelizacją ustawy o KAS wprowadzono możliwość złożenia przez kontrolowanego zaległej deklaracji w terminie 14 dni po doręczeniu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej, a także w terminie 14 dni po doręczeniu wyniku kontroli (a nie jedynie korekty deklaracji).
Wprowadzono również możliwość korekty deklaracji, która jedynie częściowo uwzględnia nieprawidłowości stwierdzone przez naczelnika urzędu celno-skarbowego w wyniku kontroli. Ogranicza to istotnie opisane wyżej ryzyko podatników w zakresie odpowiedzialności karno-skarbowej oraz umożliwia toczenie sporu z organami podatkowymi jedynie w odniesieniu do tych kwestii, co do których zdaniem podatnika ma on słuszność.
Data wejścia w życie nowelizacji oraz przepisy przejściowe
Ustawa nowelizująca wejdzie w życie z dniem 1 października 2025 roku. Zgodnie z zawartymi w niej przepisami przejściowymi, do kontroli celno-skarbowej wszczętej oraz zakończonej przed dniem wejścia w życie ustawy, w sytuacji gdy nie upłynął termin na dokonanie korekty deklaracji w zakresie objętym kontrolą, mają zastosowanie przepisy dotychczasowe.
W praktyce podatnicy, których kontrole celno-skarbowe są w toku, będą mogli skorzystać z dobrodziejstw nowelizacji, jeśli wynik kontroli otrzymają nie wcześniej niż pod koniec września (tj. 14-dniowy termin złożenia korekty upłynie po 1 października 2025 r.).
-------------------------------------------------------------------------
1 Ustawa z dnia 24 czerwca 2025 r. o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy o podatku od towarów i usług.