1 lipca b.r. ruszył nabór w ramach instrumentu wsparcia „Ścieżka SMART”- Projekty realizowane w konsorcjach, finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Wnioski można składać do końca września.
Cel instrumentu
Instrument stanowi mechanizm przeznaczony do realizacji innowacyjnych przedsięwzięć w formule modułowej, w tym obligatoryjnego modułu badawczo-rozwojowego (B+R) w przypadku dużych przedsiębiorstw. Wsparcie w ramach instrumentu obejmuje nie tylko badania przemysłowe i prace rozwojowe, ale również wdrażanie ich wyników, cyfryzację procesów, internacjonalizację, działania prośrodowiskowe oraz szkoleniowe. Kluczowym założeniem programu jest prowadzenie prac B+R w formule konsorcjum, w skład którego mogą wchodzić przedsiębiorcy, jednostki naukowe oraz inne podmioty współpracujące na rzecz wypracowania i wdrożenia innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Wyniki prac B+R muszą zostać wykorzystane w działalności gospodarczej lidera lub dodatkowo innego członka konsorcjum niebędącego instytucją badawczą.
Wdrożenie
Wdrożenie może przybrać formę zastosowania wyników bezpośrednio przez lidera konsorcjum lub, na określonych warunkach, przez inny podmiot. Może to obejmować m.in. rozpoczęcie produkcji lub świadczenia usług opartych na wynikach projektu, implementację innowacji procesowych, udzielenie licencji lub sprzedaż wyników podmiotom poza konsorcjum. W sytuacji, gdy dochodzi do transferu praw wyników prac B+R poza konsorcjum, niezbędne jest spełnienie szeregu wymogów formalnych odnoszących się do wartości transakcji czy zasad korzystania przez określony podmiot.
Prawa do wyników B+R
Kluczowe znaczenie dla prawidłowej realizacji projektów SMART ma kompleksowe uregulowanie kwestii związanych z własnością intelektualną oraz zasadami podziału praw do rezultatów prac B+R w konsorcjum. W przypadku wyników prac B+R uzyskanych w toku realizacji projektu prawa majątkowe przysługują beneficjentowi, który je wytworzył. W przypadku współtworzenia rezultatów przez kilku członków konsorcjum, przysługują im one wspólnie – proporcjonalnie do wkładu twórczego bądź w oparciu o uzgodnioną metodologię.
Przeniesienie praw pomiędzy członkami konsorcjum, szczególnie pomiędzy organizacjami badawczymi a przedsiębiorstwami wymaga odpłatności na warunkach rynkowych. Nieodzownym elementem jest również zapewnienie prawidłowego przeniesienia autorskich praw majątkowych od twórców (np. pracowników naukowych, wykonawców) na rzecz podmiotów wdrażających.
Skutki błędów
Naruszenie obowiązków związanych z wdrożeniem wyników prac B+R może prowadzić do poważnych konsekwencji – zarówno finansowych, jak i prawnych. Realne jest nie tylko ryzyko zakwestionowania osiągnięcia celów projektu, ale również obowiązek zwrotu przyznanego dofinansowania – często powiększonego o odsetki. Dlatego już na etapie planowania projektu niezwykle ważne jest, aby kwestie związane z wdrożeniem były opisane jasno, precyzyjnie i szczegółowo – zarówno w dokumentacji projektowej, jak i w umowach pomiędzy partnerami.
Podsumowanie
Jak wynika z powyższego, sukces projektu realizowanego w ramach Ścieżki SMART zależy nie tylko od jakości badań czy innowacyjności rozwiązania. Równie istotne są solidne fundamenty prawne. Jasne zasady dotyczące własności intelektualnej, przejrzysty podział praw do wyników oraz uregulowane procesy ich komercjalizacji zgodnie z obowiązującymi przepisami to warunek konieczny, by projekt nie tylko zakończył się powodzeniem w osiągnięcia zaplanowanych celów, ale i przeszedł pozytywną ocenę instytucji finansujących i został w pełni rozliczony.
Jeśli prowadzą lub planują Państwo prowadzenie prac B+R wraz z partnerami biznesowymi to zachęcamy do kontaktu celem przeanalizowania możliwości ubiegania się o wsparcie.